Dr. Nicola Aravecchia (USA) ettekanne

Kõik huvilised on oodatud kuulama Dr. Nicola Aravecchia (USA) ettekannet Egiptuse varakristlikest kultusekohtadest.

Ettekanne toimub neljapäeval, 21. septembril 2017 algusega kell 18.15 Tartus Jakobi 2-213.

Life and Death in Egypt’s Western Desert during Late Antiquity: Archaeological Data from Dakhla Oasis

This lecture will illustrate the results of the archaeological work carried out at two sites in the Dakhla Oasis of Upper Egypt, i.e., the Greco-Roman city of Amheida/Trimithis and the rural settlement of ʿAin el-Gedida. Particular emphasis will be on the archaeological evidence for the existence of Christian places of cult at both sites since the early fourth century CE, when Christianity was officially sanctioned as an accepted religion of the Roman Empire. The oases of Egypt’s Western Desert proved to be very fertile grounds for the development of Christianity and the early adoption of artistic and architectural forms that are traditionally associated with Christian cult. The lecture will consider the contribution that the evidence from Amheida and ʿAin el-Gedida offers on the Christianization of Egypt, including its most remote desert settlements, during Late Antiquity.

Nicola Aravecchia is affiliated with New York University and will join Washington University in St. Louis in January 2018. He holds a Ph.D. in Art History and an M.A. in Ancient and Medieval Art & Archaeology, both from the University of Minnesota. Nicola’s research interests encompass the art and archaeology of Graeco-Roman and Late Antique Egypt. His current work focuses on the origins and development of Early Christian architecture in rural Egypt, particularly in the Dakhla Oasis of Upper Egypt. Nicola is the field director of the excavations at ʿAin el-Gedida, a fourth-century settlement in Dakhla, and the deputy field director at Amheida, a Graeco-Roman city located in the same oasis.

Valter Lang valiti Soome Teaduste Akadeemia välisliikmeks

13. juunil 2017 valiti Tartu ülikooli arheoloogia professor akadeemik Valter Lang Soome Teaduste Akadeemia välisliikmeks. Akadeemia liikmestaatusega tunnustatakse professori teaduslikke saavutusi.

1908. aastal asutatud Soome Teaduste Akadeemial on praegu ligi 180 välisliiget kõikjalt üle maailma. Nende hulgas on aga ainult kolm eestlast: Jüri Allik (TÜ), Mart Saarma (Helsingi ülikool) ja Valter Lang. Lang on ühtlasi ainus arheoloog selles nimistus.

„See on kahtlemata väga suur tunnustus mitte ainult mulle, vaid kogu Tartu ülikooli arheoloogia osakonnale, kelle viimaste aastakümnete suurepäraseid saavutusi meie mineviku uurimisel on märgatud kaugemalgi piiri taga,“ kommenteerib Lang saadud tunnustust.

Info pärineb TÜ uudiste rubriigist: https://www.ut.ee/et/uudised/tu-arheoloogia-professor-valter-lang-valiti-soome-teaduste-akadeemia-valisliikmeks

Palju õnne meile kõigile ja hurraa Valterile!

FOTO Professor Valter Lang / Foto: wikimedia.org

Marge Konsa sai 2017. aasta TÜ hea õpetamise grandi

Meie õppetooli programmi-ja projektijuht Marge Konsa sai 2017. aasta TÜ hea õpetamise grandi!

Hea õpetamise grandile kandideeritakse Tartu Ülikoolis juba kolmandat korda. Humanitaarteaduste- ja kunstide valdkonnast oli kandideerijaid sel aastal kokku 6. Grandisaajate otsustamisel võeti arvesse kandidaatide senist tegevust õppijate ja kolleegide toetamisel ning oma õpetamise arendamisel ja uurimuse oodatavat mõju õppekvaliteedile struktuuriüksuses, valdkonnas ja ülikoolis laiemalt. Grant annab võimaluse alustada oma õpetamise teaduslikku uurimist.

Me oleme uhked su üle, Marge!

Värske doktor – Pikne Kama

7. juunil 2017 kaitses Pikne Kama doktoritöö „Arheoloogiliste ja folkloorsete allikate kooskasutusvõimalused: inimjäänused märgaladel (Combining Archaeological and Folkloristic Sources: Human Remains in Wetlands). Doktoritöö juhendajad olid vanem teadur PhD Heiki Valk ja PhD Ester Oras (mõlemad Tartu Ülikoolist) ning  Stockholmi Ülikoolist PhD Christina Fredengren. Töö oponendid olid prof., Dr.hist., Dr.habil. art. Juris Urtāns (Academy of Culture of Latvia) ja dr Ergo-Hart Västrik (TÜ kultuuriteaduste ja kunstide instituut).

Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna ajaloo ja arheoloogia instituudi nõukogu kaitsmiskomisjon omistas Pikse Kamale peale edukat kaitsmist filosoofiadoktori kraadi arheoloogia erialal.

Pikse doktoritööga saab tutvuda järgneval aadressil: http://dspace.ut.ee/handle/10062/56305

Palju õnne, Pikne!

Rubriigid: Trükised, Uudised | Kommentaarid välja lülitatud