Freydis Ehrlich kaitses doktoritöö

7. juunil 2022 kaitses Freydis Ehrlich TÜ senati saalis arheoloogia erialal oma doktoritöö „Linnud Eesti zooarheoloogilises materjalis: mitmekesisus, tähtsus ja varaseimad tõendid kodustatud liikidest“ („Birds in Estonian zooarchaeological material: diversity, importance and the earliest appearance of domesticated species“). Töö juhendajad olid Eve Rannamäe, PhD ja Valter Lang, PhD (mõlemad Tartu Ülikoolist) ning oponent Erika Gál, Eötvös Loránd Research Network, Budapest: Institute of Archaeology, Research Centre for the Humanities (Ungari).

Pärast edukat kaitsmist omistati Freydisele filosoofiadoktori kraad arheoloogias.

Freydise doktoritööd saab lugeda: http://hdl.handle.net/10062/77677

Palju õnne, Freydis!

LAG 26. ettekandeseminar ‒ John Meadows

6. oktoobril kell 16.15 annab John Meadows ajaloo- ja arheoloogia instituudis seminari “Dating the spread of pottery across north-eastern Europe: legacy radiocarbon dates versus new dates from the INDUCE project”. Seminar toimub Jakobi 2 hoones, ruumis 213.

Projekti toetab Saksamaa Liitvabariigi Välisministeeriumi vahenditest Saksa Akadeemilise Vahetusteenistuse (DAAD) kaudu Balti-Saksa Kõrgkoolide Büroo.

Rubriigid: Üritused | Kommentaarid välja lülitatud

Tartu Ülikooli analüütilise keemia õppetoolis loodi uhiuus interdistsiplinaarne Archemy uurimisgrupp ja labor

Archemy on Baltikumi esimene arheokeemia labor, kus arheoloogiaga kohtuvad keemia, geoloogia, bioloogia, meditsiin, geneetika, materjaliteadused jpm. Meie peamisteks uurimisvaldkondadeks on biomolekulaarne arheoloogia, ennekõike muistse toitumise ja tervise rekonstruktsioonid, aga ka keskkonna ja esemete ning inimeste päritolu uuringud. Archemy grupp koosneb paljudest erinevatest teadlastest, kes tegelevad materiaalse kultuuri, osteoarheoloogia, arheozooloogia ning arheobotaanika valdkondadega. Meie labor asub analüütilise keemia õppetoolis Ravila 14A-4011, tegemistel saab silma peal hoida kodulehel www.archemy.ee ning meie Facebooki lehel https://www.facebook.com/archemylab, kontakteeruda aga aadressil archemy@ut.ee.

Ady Roxburgh will be re-joining the Archaeology Department in September 2020

The Estonian Research Council has awarded Ady Roxburgh a fully funded Mobilitas Pluss postdoctoral grant. The Evaluation Committee decided to fund the first 5 applications across all scientific disciplines. His application was ranked 2nd.  Ady Roxburgh research topic is

“The shadow in the North; the influence of Roman metal exports on eastern Baltic communities”

The rise of the Roman Empire brought about profound social changes to large parts of Europe, including a vast increase in the production and trade of artefacts and raw materials, greatly influencing the lives of the people living inside the Empire and its frontiers. But much less is known about the impact of long- distance contact with peoples living far outside these frontiers. The eastern Baltic is such a region, where certain aspects of this past event may still be studied. Roman influence is very apparent on the metal personal costume ornaments found here. How and why did these items enter the region, especially in terms of their adoption and ongoing adaptation by local societies? Were goods produced in the Roman provinces really reaching the northern Baltic? Or are they local copies? This important new research investigates whether these past societies were in much closer contact than previously thought, offering fresh perspectives on their place in a global history.

Ragnar Saage kaitses doktoritöö

11. märtsil kaitses Ragnar Saage TÜ senati saalis oma doktoritöö “Metallitööpaigad Eestis 7.–17. sajandini“ (Metalworking Sites in Estonia during the 7th–17th Centuries). Töö juhendajad olid Andres Tvauri, PhD (Tartu Ülikool), Jüri Peets, PhD (Tallinna Ülikool), Sebastian K.T.S. Wärmländer, PhD (Stockholmi Ülikool). Doktoritööd oponeeris Thomas Birch, PhD (Arhusi Ülikool).

Pärast edukat kaitsmist omistati Ragnarile filosoofiadoktori kraadi arheoloogias.

Doktoritööd saab lugeda: http://dspace.ut.ee/handle/10062/67091

Palju õnne, Ragnar!